Відродження традиції

Шанувальники театрального мистецтва пам’ятають радіопередачу Одеського обласного радіо «Театр перед мікрофоном», коли недільними вечорами вони мали можливість послухати вистави із «золотого фонду» театрів міста.

Ця добра традиція відроджується: 13 січня (саме на Старий Новий рік!) на хвилях Одеського обласного радіо (70,52 мегагерц) о 18.10 розпочнеться трансляція передачі «Театр перед мікрофоном».

Оскільки 2013-й рік для колективу васильківців знаменний тим, що в квітні відзначатиметься 120 років від дня народження корифея театру – видатного українського актора, режисера, драматурга, історика і теоретика театру, театрального педагога – народного артиста Союзу РСР Василя Степановича Василька. Тож, рік проходитиме під Васильковим сузір’ям. Перша зустріч для Вас з театром – передача «Театр перед мікрофоном» і присвячена саме Василькові.

Наприкінці життя корифей українського театру написав про свого Вчителя в мистецтві Леся Степановича Курбаса п’єсу «Чашка чорної кави». То була художня біографія видатного митця, реформатора національної сцени, який підняв український театр на світовий рівень.

Біографічна п’єса Василя Василька про Леся Курбаса дійшла до нас повністю у акторських читаннях. Запис було зроблено на квартирі Василя Степановича за адресою: вулиця Софіївська, 10. Історичний запис п’єси «Чашка чорної кави», котрий тривалий час зберігався особистому архіві заслуженої артистки України Маргарити Пресіч, нарешті, може дійти до слухача.Перша в цьому році передача “Театр перед мікрофоном” познайомить радіослухачів з роками юності Леся Степновича Курбаса.

…Лесь (Олександр-Зенон) Степанович Курбас народився 25 лютого 1887 року в місті Самбір (тепер Львівської області) у родині акторів галицького театру Степана та Ванди Яновичів. Батько, хоча й був мандрівним українським актором, проте і в бідності своїй прагнув дати Олександрові гарну освіту. Лесь Степанович навчався у Тернопільській гімназії, у Віденському та Львівському університетах. Цілком природно, що він увібрав у себе все те, що могла дати йому європейська культура. Вже тоді Курбас мріяв працювати на Наддніпрянській Україні, де існував сильний демократичний театр Садовського (у Києві) і де поруч була висока театральна культура…

Радіослухачі познайомляться з першими чотирма картинами п’єси: “У Карпатах”, “Вечір в домі Яновичів”, “Весна. Перше кохання Олексія”, “В гуртожитку”.

Коментар читала актриса тетру Юлія Розумовська (дружина Василя Василька).

Ролі в сценах читали актори, імена яких увійшли в історію не лише Одеського українського театру, а й в історію національного мистецтва України.

Роль Олексія читав (грав!) сам Василь Степанович Василько, народний артист Радянського Союзу.

В інших ролях були зайняті: народний артист України Андрій Крамаренко – Тиміш, друг Олексія, заслужена артистка України Наталя Ващенко — Мати Олексія, заслужений артист України Леонід Задніпровський — Батько Олексія, заслужена артистка України Станіслава Шиманька — Надія Полоз, артисти Леонід Петренко — Полоз, Надія Кайкова — Олена Полоз, Наталя — артистка Галина Моринець.

Автор музичного рішення Борис Зільберглейт. Звукорежисер Фелікс Деак. Запис було зроблено 2 травня 1971 року.

Про свої враження від передачі пишіть на адреси: Театру імені В.Василька — вул. Пастера, 15 та Одеського обласного радіо — вулиця Троїцька, 43-б, передача “Театр перед мікрофоном”.

В цей же день, 13 січня 2013 року о 20.00 в програмі Одеського обласного радіо в рубриці “Одеса пам’ятає” шанувальники Одеського українського театру разом з колективом васильківців згадають про народного артиста України Василя Васильовича Яковця.

Послухають уривки з вистав за участю митця-корифея Театру імені В.Василька.

10 січня народному артисту України Василю Яковцю виповнилося б 69 років….

Передачі “Театр перед мікрофоном” та “Одеса пам’ятає” транслюватимуться в повторі на хвилях 72, 92 мегагерц.

Дорогі друзі!

Передача “Театр перед мікрофоном” відроджується.

Відтепер знайомитися з сторінками історії та сьогодення театру Ви матимете можливість щонеділі: о 18.10 та о 20.00 — на хвилях 70, 52 мегагерц.

27 березня - Міжнародний день театру