Одесько-литовські зв’язки…

Нещодавно директор Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені В.Василька заслужений працівник культури України Валентина Прокопенко повернулася з поїздки до Литви.
У травні в литовській столиці – м. Вільнюсі проводилася міжнародна конференція, тема якої: «Гедрюс Мацкявічюс і його унікальний театр пластичної драми».

Організатори конференції – працівники Литовського музею театру, музики і кіно. Місце проведення – музей.
Учасники – сестра Гражина Мацкявічюте-Регелене, друзі, колеги, учні, діячі театру та мистецтвознавці з Вільнюса, Каунаса, Москви, Санкт-Петербурга.
Валентина Михайлівна Прокопенко була єдиною представницею з України, з Одеси…
Конференція, присвячена Гедрюсу і його театру, була приурочена до Дня народження видатного митця – 18 травня.
Виступи на конференції крок за кроком розкривали основні віхи життя і творчості митця: початок творчого шляху; режисерська творчість в літературному театрі Каунаса, перші роки в Москві та вистава «Балаганчик», поетика пластичного театру Г.Мацкявічюса (на прикладі «Зірка і смерть Хоакіна Мур’єти»), «пластична драма Гедрюса Мацкявічюса: незавершений експеримент чи режисерська система? Світоглядні аспекти драматургії Гедрюса Мацкявічюса…нарешті: Гедрюс Мацкявічюс – громадянин Литви і світу.
Конференція перейшла у вечір спогадів про митця…

З Енциклопедії:

Гедрюс Казе Мацкя?вічюс (литовське Giedrius Mackevi?ius; 18 травня 1945, с. Грібенай, Литва — 13 січня 2008, Москва) — театральний режисер.
Основоположник напрямку сценічного мистецтва — пластичної драми, засновник «Театру пластичної драми», унікального театру, який з величезним успіхом гастролював по всьому світу.
«Погляд, жест, поза, ледь помітний рух тіла говорять про людину набагато більше за слова. Термін «пластична драма», хоч і неологізмом, найточніше визначають наш театр, вистави, в принципі своєму драматичні, але побудовані лише на пластичних засобах виразності. Погодьтеся, саме відсутність слів супроводжує кульмінаційні моменти людського життя». (Гедрюс Мацкявічюс)

Директор Театру імені В.Василька Валентина Прокопенко:
«Гедрюс Мацкявічюс… Він унікальний. З ним зв’язувала дружба, котра почалася від його першого приїзду до Одеси і тривала протягом 40 років.
Мені пощастило спілкуватися з Гедрюсом, прекрасною людиною, видатним митцем, бачити його унікальні вистави.
У виставах Мацкявічюса оживала поезія Блока, скульптура Мікеланджело, живопис Дега, Петрова-Водкіна, Тулуз-Лотрека, Мунка…
«Мовчазне мистецтво» Гедрюса Мацкявічюса відкривало найскладніші, найглибші смисли.
В 2001 році Гердюс Мацкявічюс, за нашим запрошенням, поставив на сцені Одеського українського театру виставу «Принцеса Брамбілла» за Е.-Т.-А. Гофманом. То була подія в мистецькому житті не лише Одеси.
Нашому театру співпраця з Гедрюсом дала дуже багато…
Разом з Гедрюсом працювала його учениця – Тетяна Борисова. У 2013 році Тетяна Борисова поставила на нашій сцені музично-пластичну виставу «Про кохання… без слів», в якій виступила режисером-постановником і хореографом.
В планах театру – продовження мистецьких пошуків у цьому напрямку.
Розпочато роботу над музично-пластичною виставою під умовною назвою «Аеропорт».
В ній мовою пластичної драми театр розповість про наше сьогодення, про глибинні смисли людського життя.
Таким чином, справа Гедрюса Мацкявічюса продовжується. Принаймні у нас в Одесі, в Театрі імені В.Василька.
Цілком можливо, з матеріалами з травневої виставки «до Дня народження Гедрюса Мацкявічюса» в Литовському музеї театру, музики і кіно матимуть можливість познайомитися і одесити. Але це – в перспективі».
Пропонуємо невеличкий фотоальбом з конференції до Дня народження видатного режисера музичного театру, засновника театру пластичної драми Гедрюса Мацкявічюса.

Принагідно запрошуємо на музично-пластичну виставу «Про кохання… без слів» 28 червня. Початок – о 18.30.
Наступний показ вистави «Про кохання… без слів» відбудеться вже восени, коли театр відкриє новий сезон.

Завершення 92-го сезону. Ігор Равицький в студії ТК Думська ТБ.