ОДЕСЬКИЙ
УКРАЇНСЬКИЙ
ТЕАТР ІМ. В. ВАСИЛЬКА
АКАДЕМІЧНИЙ
МУЗИЧНО-
ДРАМАТИЧНИЙ
СЕЗОН 93
Квитки Online
Каса театру (048) 723-89-77
65026, м. Одеса, вул. Пастера, 15
Музей

Музей історії Одеського українського театру

 

Музей історії театру — явище рідкісне. Не кожен театральний колектив має постійно діючий музей з оригінальними експонатами й багатими фондами, у яких відтворено життя театру від першого дня до сьогодення. Ще Василь Василько мріяв про такий музей, і у 1975 році його мрія здійснилася.

 

Початок музею історії театру поклала актриса Феня Шнейдер-Коршаківська, яка стала його першим завідувачем. Феня Львівна — ветеран колективу, працювала в театрі з 1929 року. Вона брала участь у виставах Василя Степановича, у деяких була його асистентом. Протягом свого творчого життя ретельно зберігала програмки вистав, афіші, режисерські плани та інші документи, що увійшли до фондів музею. Збирання матеріалів розпочалось у 1944 році, після повернення театру з евакуації. А у рік 50-літнього ювілею театру, в травні 1975-го, на першому поверсі була відкрита музейна кімната.

 

Минали роки, експозиція збільшувалася. Наразі вона репрезентує 90-річну історію Одеського українського театру. Окремі вітрини присвячені першим рокам існування театру: і будівлі — так званому «театру Сибірякова», що був побудований у 1903 році, і творчому колективу Одеської держдрами, яка відкрилася для глядачів 7 листопада 1925 року виставою «Полум’ярі» за п’єсою Анатолія Луначарського. Відвідувачі музею мають змогу побачити театральні афіші, фотознімки з вистав першого сезону, а також ескізи до вистав художника Бориса Ердмана.

 

Подальшу історію докладно розповідають стенди зі світлинами — схопленими миттєвостями з вистав і репетицій. Найважливіші її сторінки представлені й у вітринах. Зокрема багато уваги приділено воєнним рокам. Під час війни театр був в евакуації: про цей період його життя дізнаємось з фотоматеріалів фронтової бригади театру, яка у 1943 році обслуговувала частини Південного фронту, а також завдяки іншим експонатам — афішам, предметам побуту.

 

Серед особистостей, імена яких назавжди вписані в історію Одеського українського театру, — Василь Василько. Василь Степанович у різні роки був художнім керівником нашого театру, загалом — близько двадцяти років, поставив на його сцені 33 вистави. А з 1995 року театр носить його ім’я. У музейній кімнаті стоїть крісло з домашнього кабінету режисера. В експозиції представлені книги Василя Степановича та присвячені йому, а також численні світлини.

 

Зі стендів на відвідувачів музею дивляться безліч облич — артисти театру, що в різні роки служили в ньому. Низка вітрин присвячені окремим особистостям, корифеям театру: народним артистам Івану Твердохлібу, Олександру Луценку, Лідії Мацієвській. Ці митці прийшли до театру ще до війни. Про них розповідають не лише фотокартки, а й особисті речі. Наступне покоління корифеїв Одеського українського театру, про життя яких також дізнаємося з вітрин експозиції, — заслужена артистка Станіслава Шиманська і заслужений діяч мистецтв, керівник музичної частини театру Борис Зільберглейт, народні артисти Генріх Осташевський, Василь Яковець, Микола Сльозка та інші.

 

 

Режисер і актори — безперечно, ключові особи у створенні театрального дійства, але не забуваємо вшановувати й інших учасників цього процесу: письменників, авторів драматичних творів. За дев’ять деситиліть на одеській українській сцені було поставлено близько тисячі вистав — українських і зарубіжних авторів. Декілька вітрин присвячені цим майстрам слова: Тарасу Шевченку, Михайлу Старицькому, Миколі Гоголю, Вільяму Шекспіру.

 

Експозиція музею час від часу оновлюється, а одна з вітрин зазнає змін частіше, ніж інші. Вона розповідає про сучасні сторінки історії Театру імені Василька: про чергові прем’єри, участь у фестивалях, святкування ювілеїв.

 

Дорогі глядачі! Перед початком наших вистав і в антракті ви можете оглянути музейну експозицію, дізнатися про історію і сьогодення Одеського академічного українського музично-драматичного театру імені В. Василька.

 

Фотографії: thereart.com

 

-->
Партнери
ГЛАС
ТеНет
ТК ГРАД
Медиа-информ
Первое радио
Культурометр
Одесские известия
Телеканал
KOZYR DIGITAL
Южная волна
Журнал Zavarnik
Kims
westele.com.ua
Радио