Одеський академічний український музично-драматичний театр ім. В.С.Василька засновано в листопаді 1925 року під назвою «Одеська українська Держдрама». Сучасне ім`я театру з 1995 року нерозривно пов`язане з видатним українським актором, режисером, драматургом, істориком і теоретиком сценічного мистецтва, театральним педагогом Василем Степановичем Васильком, який присвятив цій трупі чимало плідних років життя та творчості. На сцені театру зросло яскраве сузір’я неповторних вітчизняних акторів, починаючи з фундаторів – Наталії Ужвій, Юрія Шумський, Поліни Нятко, Лідії Мацієвської, Івана Твердохліба та їх колег, чиї імена також назавжди вписані в історію національного театрального мистецтва. Згодом славу театрові творили вже О.Луценко, Г.Осташевський, Ю.Божек, С.Шиманська…
У репертуарі завжди чільне місце посідали твори як національних корифеїв – І.Франка, М.Гоголя, М.Старицького, І.Тобілевича (Карпенко-Карого та інших, так і вистави світової класичної драматургії – від Софокла, В.Шекспіра, Е.-Т.-А.Гофмана – до Б.Брехта. Поруч із ними постійну увагу колектив приділяв та приділяє суто сучасним авторам, вважаючи за обов`язок торкатися найактуальніших проблем сьогодення.
Неодмінно велику зацікавленість, вдячні овації глядачів та престижні конкурсні нагороди супроводжували колектив не лише на рідній сцені, але й на багатьох фестивальних та гастрольних маршрутах – від країн Балтії аж до Сахаліну, на теренах Європи, Азії та Америки (Румунія, Польща, Єгипет, Канада, тощо). А безпосередньо за ініціативою театру у 1993 р. започатковано Міжнародний театральний фестиваль “Українська класика на сцені”.
Багаторічний лідер трупи – її художній керівник народний артист України Ігор Равицький впродовж трьох десятиліть, до останніх днів життя (2017 р.), не припиняв пошуку талановитої творчої молоді. І тому саме на нашій сцені гучно прозвучали чи не перші постановки нині визнаних майстрів національної та зарубіжної сцени Дмитра Богомазова, Нікіти Гриншпуна, Владислава Троїцького, Івана Уривського… Недивно, що зараз на виставах все частіше можна бачити багато молоді.
Красномовно звучить навіть значно скорочений перелік одних лише назв премій та нагород, що їх вручено (деякі неодноразово) режисерам та акторам театру: – “Кришталева перлина”; – “Мельпомена Таврії” (в номінації “Творчий пошук”); – американсько-українська спільна театральна премія ім. народних артистів України Лії Бугової та Івана Твердохліба; – “За вагомий внесок молоді в розвиток культури і мистецтва й виховання молодого покоління”; – «Одесит року»; – “Твої імена, Одесо!” , тощо.
Зараз трупа театру має в своєму складі талановитих акторів всіх поколінь, до неї входять двоє народних артистів України, одинадцять заслужених артистів та заслужений діяч мистецтв України, великий загін обдарованої молоді – випускників провідних мистецьких навчальних закладів. Провідні актори театру – народні артисти України Ольга Равицька та Анатолій Дриженко, заслужений артист України Яків Кучеревський, артисти Євген Юхновець та Сергій Ярий за свої ролі в кіно стали улюбленцями кіно- і телеглядачів далеко за межами Одеси.
В сезоні 2017-2018 року директором – художнім керівником театру за підсумками відкритого конкурсу стала Юлія Пивоварова. Першу ж виставу, прем`єра якої відбулася вже за часів її лідерства («Одруження» за мотивами п`єси Миколи Гоголя у перекладі Остапа Вишні та в постановці чи не найяскравішого з вітчизняних молодих режисерів Івана Уривського), провідні українські театрознавці одностайно визнали безперечною подією на сценічних теренах країни. Такої ж оцінки нещодавна робота театру заслугувала і від досвідченої та вимогливої одеської публіки.
Помітною подією не лише для Одеси, а й для театрального життя країни в цілому, за одноголосним визнанням глядачів та фахівців, стала нова етапна робота – вистава «Вона його любила» у постановці, мабуть, одного з найпопулярніших сучасних режисерів – заслуженого артиста України Стаса Жиркова.
Наскільки амбіційні, настільки ж і переконливі за своєю перспективністю плани є у колективу і на найближче майбутнє – тут і участь у багатьох фахових фестивалях, і обмін гастролями з провідними театрами країни та зарубіжжя, і повноцінне втілення на постійній основі експериментального проекту «Сцена 38», тощо…
Головною ж своєю метою в Одеському академічному українському музично-драматичному театрі імені В.Василька, як і завжди, вбачають розвиток української культури і духовного відродження суспільства.